Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur ?

Merhaba,

2011 yılında bir yakınımdan 5000TL tutarında bir yardım aldım ancak daha sonra bu tutarı geri ödememi talep etti. Maddi yetersizliğim nedeniyle 24 ay vadeli bir senet verdim ve kişinin banka hesabına 200TL civari ödemeler yapıyordum.

Öğrenmek istediğim, kişi bu seneti avukata verirse nasıl bir yol izlenir ? Aldığım maaş dışında üzerime hiç bir mal varlığı yok, hapis cezası uygulanır mı ?

Yardımlarınızı rica ederim. İyi Çalışmalar.

Çok tedirginim, acil cevap verirseniz çok sevinirim.
4, Ocak, 2013 Borçlar Hukuku kategorisinde cyucel tarafından soruldu

5 Cevaplar

0 oy
borctan dolayı hapis yatmassın tahattütlenmemişsen
4, Ocak, 2013 ahmet369 tarafından cevaplandı
0 oy
Tahattütlenmek ne demek, kırtasiyeden aldım seneti internet bakıp doldurdum ve verdim. Yani ödemek istiyorum ama maddi olanağım yok. Vadesi dolunca ödenmedi diye işlem yapılır mı ?
4, Ocak, 2013 cyucel tarafından cevaplandı
0 oy
tahattütlenmek icra kapına geldiginde bu borcu ödeyecekmisin sorar sende ödeyecegim dersen sana tahattüt imzalatır o kagıdı imzalarsan 3 aya kada hapis cezası alırsın
4, Ocak, 2013 ahmet369 tarafından cevaplandı
0 oy
Bankaya yaptğın ödemelerin açıklama kısmına senetin özelliklerini belirterek ödeme yaparsan, alacaktan her bir ödeme düşer. senet icraya konulursa, üzerine mal varlığı varsa icra ile satılır maaşın varsa maaşına haciz gelir. taahhüt meselesine gelince, hakkında icra takibi yapılır, takip kesinleşir ve hacizden sonra icra dairesine gidip taahhüt verirsen şu tarihte borcu ödeyeceğim diye hakkında 3 ay hapis cezası çıkar. eve gelen icra memur taahhüt alamaz. taahhüt muhakkak icra dairesinde yapılması gereklidir.
4, Ocak, 2013 nightwalker tarafından cevaplandı
0 oy
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Senetin vadesinden önce zaten beni icraya veremez sanırım.
4, Ocak, 2013 cyucel tarafından cevaplandı
...