Vasiyetname'nin gecerliligi

Merhabalar,

annemin 70'li yillarda babamin zoruyla nüfusuna aldigi bir üvey evladi var ve bu evladiyla yirmi bilin üzerinde bir süredir görüsmüyoruz. Dolayisiyle annem bu kisiye kesinlikle miras kalmasini istemiyor. Noter huzurunda vasiyetname'sinde yurtici ve yurtdisinda olan malvarligini biz kardesler arasinda paylasim yapilmis olsa, ilerde bu kisiye itiraz hakki dogarmi? DNA testi ile evladi olmadigi tespit edilmesi yeterli olurmu?

Vasiyetname'nin garanti bir cözüm olusturmadigi takdirde, o kisinin annemin nüfusundan silinmesi mümkünmü? Böyle bir mahkeme acilmis olsa en kötü ihtimal ne kadar sürebilir?

Cevaplariniz icin simdiden cok tesekkür ediyorum.

Saygilar,

Fatma
20, Mart, 2012 Miras Hukuku kategorisinde FTM tarafından soruldu

5 Cevaplar

0 oy
annenizin mirascılıktan çıkarması için dava açması lazım. aksi halde ölmesi halinde saklı payı oranında hak talep edecektir bunu engelleyemezsiniz.
20, Mart, 2012 misafir tarafından cevaplandı
0 oy
Cevabınız için teşekkürler. Peki en "kötü" ihtimali göz önünde bulundurursak bu mahkeme ne kadar sürer? Mahkeme sonucunun bizim lehimize çıkacağına kesin gözle bakabilirmiyiz?
20, Mart, 2012 FTM tarafından cevaplandı
0 oy
mahkemeniz ne kadar sürer bilemem ancak anneniz evlatlık edindiği bu kişiyi eşinin zorlaması üzerine evlat edinmiş ancak yıllardır ne kendisine nede ailesine hiç bir yakınlık göstermediğini beyan edip bu sebeple mirascılıktan kendisini çıkarmak istediğini belirtecek. en kötü ihtimal ile aneniz davayı kaybetse dahi malları size hayattayken pay edebilir bunu kimse engelleyemez.
21, Mart, 2012 misafir tarafından cevaplandı
0 oy
Annem dediğiniz gibi mahkeme yolunu gitmeden mal paylaşımı yapmış olsa saklı pay hakkı düşmezmi bu kişiye? Yani bu konuda bizi dava edebilirmi?
21, Mart, 2012 FTM tarafından cevaplandı
0 oy
saklı pay miras bırakanın ölümü halinde ortaya çıkan bir husustur. sağlığında yaptığı tasarruflar eğer akli dengesi yerinde ise hiç kimse tarafından bir hak iddia edilemez.
21, Mart, 2012 misafir tarafından cevaplandı
...